  • Onkyo TX-NR5100
Onkyo TX-NR5100
Įdėti į krepšelį
Klipsch Optimize Mode
Smart Home Compatible with Voice Control
HDMI® 2.1 with 8K
HDMI® 2.1 is the most recent update of the HDMI® spec and supports eARC, a range of higher video resolutions and refresh rates including 8K60 and 4K120, and Dynamic HDR formats. 8K delivers a super-immersive viewing experience with 2x the horizontal and vertical resolution of 4K, and 4 times as many pixels; and combined with 60Hz refresh rate enables smooth and sharp viewing of content with high-speed action. HDMI 2.1 with 8K and eARC ensures your system is ready for the clearest and cleanest picture available both now and down the road.
MAIN FEATURES
  • Amplification power: 135 W/Ch (6 Ω, 1 kHz, 1%, 1 Channel Driven, IEC)
  • Precision 192 kHz/24-bit D/A conversion for Hi-Res Audio
  • Hi-Res Audio playback via network and USB including DSD256, DSD128, DSD64 (DSDIFF/DSF) and 192 kHz/24-bit FLAC, ALAC, WAV (RIFF), and AIFF*12
  • Connected Smart Av receiver – WiFi - Ethernet
  • Bluetooth® Audio Streaming
  • Immersion Codecs : Dolby Atmos, DTS:X
  • AccuEQRoom Correction (microphone included)
  • FM/DAB/AM Radio Tuners with 40 Station Presets
  • Tone control : +/- 10dB @20Hz (Bass) +/- 10dB @20KHz (Treble)
  • Zone B analog RCA pre / line-level out
  • Connectivity : Amazon Music HD, Spotify®, TIDAL, Roon
  • Tested, Deezer, TuneIn, Works with Sonos, AirPlay 2, DTS PlayFi®, and Chromecast built-in.
  • HDMI® inputs 1-3 and Main/Sub outpus support 8K/60p(4:2:0/10-bit), 8K/30p(4:4:4/10-bit),
  • 4K/120p(4:4:4/10-bit) video pass through.
SPECIFICATIONS
Frequency Response
10 Hz–100 kHz (+1 dB, -3 dB) (Direct/Pure Audio)
THD (Total Harmonic Distortion)
0.08% (20 Hz–20 kHz, half power)
Signal-to-Noise Ratio
106 dB (Line, IHF-A)
Input Sensitivity and Impedance
200 mV rms / 47 kΩ (Line)
Rated RCA Output Level and Impedance
1 V rms / 470 Ω (Subwoofer pre-out)200 mV rms / 470 Ω (Zone 2 / Zone B line-out)
Speaker Impedance
4–16 Ω
Tuner Frequency Range
DAB (Europe): 174.928 MHz–239.2 MHz FM: 87.5 MHz–108 MHz AM (Asia & Oceania): 522 kHz–1,611 kHz / 530 kHz–1,710 kHz
Audio Inputs
3 × Analog RCA1 × Optical1 × Coaxial1 × 3.5 mm Jack
HDMI In/Out
4 / 2
Power Supply
AC 220–240 V, 50/60 Hz
Power Consumption
Standby: 0.15 WNo Sound: 48 W
Product Dimensions (W × H × D)
435 × 160 × 328 mm
Product Weight
8.5 kg
Carton Dimensions (W × H × D)
525 × 240 × 405 mm