  • Onkyo TX-NR7100
Onkyo TX-NR7100
Įdėti į krepšelį
Klipsch Optimize Mode
Discrete Zone 3 HDMI Switching
Take the room out of the equation
THX Certified
Built-In Streaming Services
MAIN FEATURES
  • Amplification power: 170 W/Ch (6 Ω, 1 kHz, 1%, 1 Channel Driven, IEC)
  • Precision 192 kHz/24-bit D/A conversion for Hi Res Audio
  • Hi-Res Audio playback via network and USB including DSD256, DSD128, DSD64 (DSDIFF/DSF) and 192 kHz/24-bit FLAC, ALAC, WAV (RIFF), and AIFF*12
  • Connected Smart Av receiver – WiFi - Ethernet
  • Bluetooth® Audio Streaming
  • THX Certified Select - Certified for IMAX Enhanced
  • Immersion Codecs : Dolby Atmos, DTS:X
  • Dirac Live® Room Correction 20Hz -20 KHz (License and microphone included)
  • FM/DAB/AM Radio Tuners with 40 Station Presets
  • Phono Input with MM Equalizer
  • Tone control : +/- 10dB @20Hz (Bass) +/- 10dB @120KHz (Treble)
  • Multi-function Zone 2/Zone B line-out + Powered Zone 2/Zone3
SPECIFICATIONS
requency Response
10 Hz–100 kHz (+1 dB, -3 dB) (Direct/Pure Audio)
THD (Total Harmonic Distortion)
0.08% (20 Hz–20 kHz, half power)
Signal-to-Noise Ratio
106 dB (Line, IHF-A)80 dB (Phono, IHF-A)
Input Sensitivity and Impedance
200 mV rms / 47 kΩ (Line)3.5 mV rms / 47 kΩ (Phono MM)
Rated RCA Output Level and Impedance
1 V rms / 470 Ω (Subwoofer pre-out)200 mV rms / 470 Ω (Zone 2 / Zone B line-out)
Speaker Impedance
4–16 Ω
Tuner Frequency Range
DAB (Europe): 174.928 MHz–239.2 MHzFM: 87.5 MHz–108 MHzAM (Asia & Oceania): 522 kHz–1,611 kHz / 530 kHz–1,710 kHz
Audio Inputs
6 × Analog RCA1 × Optical1 × Coaxial1 × 3.5 mm Jack
HDMI In/Out
7 (6 + Front) / 2
Power Supply
AC 220–240 V, 50/60 Hz
Power Consumption
Standby: 0.15 WNo Sound: 75 W
Product Dimensions (W × H × D)
435 × 173.5 × 379.5 mm
Product Weight
10.4 kg
Carton Dimensions (W × H × D)
534 × 265 × 468 mm