„Stromtank“ – kai garsas gimsta iš naujo
Elektros įtaka garso kokybei – sudėtingas reiškinys. Mechaninio įrenginio sutrikimus arba pokyčius šviesos sraute galima nustatyti netgi neturint didelės patirties, kadangi informacija vizualiai įvertinama be vargo. Norint pajusti subtilius įvairiapusiško garso lauko pokyčius reikia ne tik patirties, bet ir gebėjimo įvertinti šią neapčiuopiamą materiją. Kas gali pastebėti šiuos skirtumus? Jūs sakysite, profesionalūs muzikantai ir garso režisieriai. Tačiau ir „Hi-Fi“ ir „High End“ technikos mėgėjai geba pajusti elektros energijos įtaką namų garso sistemos skambesiui. Tik negalima šios temos aptarti be pirminių paaiškinimų.
Kodėl „prasta“ elektros energija iškraipo garso signalą? Atsakymas gana paprastas – kol elektros energija pasiekia jūsų namus, ji šimtus metrų arba kelis kilometrus teka žemos kokybės kabeliu. Be to, pakeliui elektra sutinka gausybę kliūčių: nuo radijo signalų iki elektros tinkle veikiančių įrenginių grįžtamojo ryšio. Taigi į mūsų stiprintuvą patekusi elektros srovė yra tokia pat švari kaip vanduo nedideliame miško griovyje – lyg ir nėra tiesioginio pavojaus žmogaus gyvybei, tačiau vandenyje rasite daugybę mikroskopinių gyvybės rūšių. Dažninės elektros šiukšlės neigiamai veikia garso sistemos elementus, kurie tiesiog neturės sveikos energijos atskleistų įrangos resursams atskleisti. Šis veiksnys savo ruožtu mažina galimybę atkurti visą muzikinės informacijos grožį.
Kaip sprendžiama ši problema? Galima įdiegti tinklo filtrą, kuris sistemą saugos nuo perkrovų ir sulygins garsui ypač kenksmingus srovės šuolius, tačiau toks filtras nepadidins energijos tiekimo. Galima žengti dar toliau ir įdiegti regeneratorių, kuris ištiesins elektros signalo sinusoidę, tačiau tuomet garso sistema neteks dinamikos. Šią problemą išsprendė talentingas vokiečių inžinierius Volfgangas Mileckis, puikiai žinomas dėl jo projektuotų unikalių ir nepakartojamų MBL įrenginių. Kaip ir kiti genialūs inžinieriai, Volfgangas ypač subtiliai jaučia savo kūrinius. Kurdamas tiksliai veikiančius stiprintuvus, grotuvus ir akustines sistemas, jis ne kartą susimąstė, kodėl tenka susidurti su netobulu tokių preciziškų aparatų maitinimu. Bėgant metams kaupėsi patirtis, vyko nuodugnūs tyrinėjimai ir pagaliau buvo rastas sprendimas. Šis sprendimas daro milžinišką įspūdį ne tik savo išore, bet ir techninėmis charakteristikomis. Jo pavadinimas „Stromtank“ (išvertus iš vokiečių kalbos – galios saugykla).
„Stromtank S2500“
Išskirtinė „Stromtank“ savybė – galingos akumuliatorių baterijos, kurias papildo įtampos regeneratorius. Šioje hibridinėje schemoje glūdi unikali „Stromtank“ ypatybė, tačiau pirmiausia su aparatu susipažinsime išoriškai. Į akis krenta įrenginio monolitiškumas bei apdailos minimalizmas. „Stromtank S2500“ – tai masyvi metalinė dėžė, kurios priekinė plokštuma yra šiek tiek išgaubta. „Stromtank S2500“ turi rodyklinį įtampos indikatorių – masyvų iliuminatorių su foniniu apšvietimu, kuris keičia spalvą priklausomai nuo pasirinkto režimo. Apačioje yra patogus ir gerai įžiūrimas šviesos diodų baterijos indikatorius. Korpuso šonuose įrengti du mygtukai: kairysis skirtas režimų perjungimui, dešinysis – įtampos indikatoriaus ryškumui nustatyti.
Galinėje korpuso dalyje įrengtas įjungimo mygtukas, trys rozetės, LAN jungtis bei USB-A, skirtas programinei įrangai atnaujinti. Paklausite – kam maitinimo šaltiniui reikalingas atnaujinimas? Aparate įdiegta vidinė akumuliatoriaus valdymo sistema, kuri balansuoja energijos tiekimą bei koordinuoja bendrą akumuliatorių ir regeneratoriaus darbą. Reikia pažymėti, kad „Stromtank S2500“ turi tuos pačius elementus „LiFePo4“, kurie naudojami ir „Tesla“ automobiliuose. Tai rimtas ir, kaip parodė tolesnis testavimas, visiškai pagrįstas sprendimas.
„Stromtank S2500“ turi du darbo režimus. Pirmasis režimas (jį rodo šviečiantis mėlynas maitinimo indikatorius) labai įdomus – garso atkūrimo sistema maitinama naudojant regeneratoriaus principą. Tačiau yra svarbi aplinkybė – maitinimo trūkumą kompensuoja iš elektros tinklo kraunami akumuliatoriai, kurie dėl vidinės valdymo sistemos nuolat perduoda tiek energijos, kiek jos reikia. Visas „Stromtank“ galimybes atskleidžia antrasis, „žaliasis“, režimas. Įjungus šį režimą, aparatas pereina į autonominę veiklą, kai visus garso sistemos elementus maitina tik „Stromtank“ akumuliatoriai. Jų galios pakanka maitinti sistemą su solidžiu galios stiprintuvu arba turint du mažiau reiklius „mono“ blokus. Vidutinis naudojimo laikas autonominiu režimu siekia 4 valandas ar daugiau (priklausomai nuo energijos sąnaudų). Kai baterijos resursas senka, „Stromtank S2500“ pradeda krautis iš elektros tinklo.
„Stromtank S2500“ testuotas naudojant MBL garso atkūrimo sistemą, kuriai šis aparatas ir sukurtas. Naudota sistema: integrinis stiprintuvas MBL N51, CD/ SACD grotuvas MBL C31 bei akustinės sistemos 116F. Sistema „šildyta“ apie pusę valandos. Svarbu pažymėti, kad pažintį su „Stromtank“ reikia pradėti prie jo prijungus gerai žinomą garso sistemą – tuomet pavyks pajusti visas „Stromtank“ galimybes. Pirmiausia, sistemoje naudotas įprastas audiofilinis elektros tinklo filtras, netgi šiuo atveju MBL įranga pribloškia klausytojus: stiprintuvas žavi galia, grotuvas – labai tiksliu signalo atkūrimu. Rezultatas puikus – akustinės sistemos kuria unikalų su niekuo nepalyginamą garso lauką, kuriame nėra fokusavimo ir kryptingumo, o klausytojas nuolat yra įvykių centre. Trumpai sakant – skambesys nepriklausomas, tačiau sodrus ir detalus.
Vietoj elektros tinklo filtro prijungus „Stromtank“, pirmiausia pasirenkamas „mėlynasis“ režimas. Nuo pirmųjų sekundžių gerai pažįstami įrašai pradeda keistis. Iš pradžių skirtumą pagauti ir apibūdinti žodžiais nelengva. Ausys girdi pokyčius, tačiau sąmonė kiek vėluoja. Ir apima tikras susižavėjimas, kai smegenyse sukuriamas vientisas įspūdis. Paaiškėja, kad sistemos skambesys be „Stromtank S2500“ – tai lyg nuodugniai apmąstytas pastato karkasas, jo forma ir techninis tobulumas, tačiau jis neturi apdailos ir baigtumo. Tai nereiškia, kad sistema be šio maitinimo šaltinio neturi gylio, tačiau skirtumai labai ryškūs ir pirmieji įspūdžiai visiškai išnyksta pajutus „Stromtank“ galimybes. Išryškėja daugybė vidutiniųjų tonų, bosai tampa neprilygstamai sodrūs, įgyja rafinuotumo kuriant erdvę. Kaip ir per prizmę einanti šviesa, S2500 varomos sistemos garsas atskleidžia daugybę paslėptų spalvų. „Stromtank“ tiesiog „įmeta“ energijos į sistemą – šis jausmas itin visapusiškas!
Sakoma, kad šiuolaikiniai žmonėse dėl savo racionalaus mąstymo ir kritinio realybės vertinimo praranda primityvius pojūčius, leidžiančius matyti ir girdėti tai, ką jaučia organizmas. Giliai įkvėpus, pasirenkamas autonominis „Stromtank S2500“ režimas, kai sistema maitinama tik akumuliatorių. Klausa sugrįžta į pirmykštę būseną, ir klausytojas absoliučiai panyra į muzikos skambesį. Įspūdžiai panašūs į vaiko pojūčius: nėra jokių racionalių ribų, galvoje siaučia emocijų fejerverkas. Dar prieš pusę valandos mąstėme apie sistemos skambesio pobūdį, o dabar skrendame apsupti garsų. Aplink dainuoja vokalai, drebina vidų vargonai, ritmiškumas skatina šokti – tai tik pojūčių detalės, kurias pavyksta perimti iš muzikos sūkurio. Prisivertę sausai vertinti įvykius, galėtume išskirti kai kuriuos aspektus. Pirmiausia – akustinių sistemų tiesiog nematai, nes garsas sklinda iš visur, jis nesiejamas su garsiakalbiais. Scenos atsivėrimą ir instrumentų skambėjimą galima lyginti su solidžios koncertų salės savybėmis. Galiausiai kiekvieną garso lauko elementą priimame tiesiog fiziškai – visiškai dingsta įrašo perklausos pojūtis, nes muzika iki galo atgyja ir užlieja visą kūną.
„Stromtank S2500“ – sudėtingas, unikalus ir reikalaujantis tinkamos jo atskleidimo sistemos įrenginys. Garso sistema turi būti subalansuota, kitaip negalėsite pajusti visų išskirtinių energijos šaltinio galimybių. Ne mažiau svarbus yra jūsų, klausytojo, pasiruošimas. „Stromtank“ neabejotinai yra svarbus ir solidus sistemos atnaujinimas, tačiau jei jūs ką tik įžengėte į rimto, bekompromisio garso kelią, turėtumėte šiek tiek palaukti prieš įtraukdami tokį elementą į kompoziciją. Kuo išsamesnė ir įvairiapusiškesnė bus jūsų, kaip klausytojo, patirtis, tuo didesnio ir nuoširdesnio džiaugsmo sulauksite susipažinę su šiuo prietaisu.
„Stromtank S1000“
Kokybiškojo garso mėgėjus gali išgąsdinti „Stromtank S2500“ kaina – Europoje ji siekia 24 200 eurų. Galima ir sutaupyti – gaminamas nedidelis „Stromtank S1000“, kurį galima įsigyti tik už 15 500 eurų! Nepaisant ironijos, tai – nemažai. Už truputį daugiau nei pusę visos „Stromtank S2500“ kainos jūs gaunate tą patį didžiojo modelio funkcionalumą bei tas pačias technines galimybes. Tik turėsite šiek tiek dažniau įkrauti, kitos charakteristikos išlieka tokios pat.
S1000 vis dar yra tikras begemotas. Jo svoris – 41 kg, korpuso plotis ir gylis – beveik pusė metro. Didelę svorio dalį sudaro aštuonios aukštos kokybės įkraunamos baterijos. Nuosekliai sujungtų baterijų talpa – 40 ampervalandžių esant 24 voltų įtampai. Tai atitinka milžinišką maždaug 3,5 megadžaulio energijos kiekį. „Stromtank“ baterijos veikimo laikas – 2,5 valandos, kai vidutinė apkrova yra 400 VA. Galingesnis modelis „Stromtank S2500“ užtikrina 6 valandas, esant tai pačiai apkrovai.
Be „gryno veikimo“, taip pat yra galimybė akumuliatorius įkrauti naudojant garso sistemą. Tai yra beveik toks pat geras sprendimas kaip ir visiškas atsiejimas nuo tinklo, bet tik beveik. Šiuo atveju srovė iš lizdo į bateriją patenka per krovimo ir apsauginės elektronikos sistemą. Įtampą koreguojantis keitiklis, kurio efektyvumas siekia įspūdingus 93 proc., lygiagrečiai konvertuoja akumuliatoriaus įtampą į išeinamą kintamosios srovės įtampą. Tai reiškia, kad baterijos veikia kaip tam tikras buferis. S1000 turi puikų mažą nuotolinio valdymo pultą, leidžiantį patogiai perjungti akumuliatoriaus ir buferio režimą sėdint fotelyje.
Be abejo, akivaizdus įrenginio privalumas – įspūdingas ekranas, įrengtas korpuso viduryje. Gryno akumuliatoriaus režime – gamintojas vadina tai „Off Grid“ – ekranas švyti sodria žalia spalva, o šviesos diodų grandinė rodo krovimo lygį. Kai įkrovimo elektronika įjungta („on-grid“ veikimas), ekranas šviečia mėlynai ir LED grandinė išjungta. Prietaisų rodyklė rodo elektros tiekimą į ir iš akumuliatoriaus. Negalite perkrauti įrenginio, nes jis kruopščiai apsaugotas nuo bet kokių problemų. Įrenginio galinėje dalyje įrengti 4 maitinimo šaltinio lizdai, prie kurių galima prijungti prietaisus. Ribotos įrangos priežastis – tiesiog vietos trūkumas: JAV rinkai skirto modelio gale įrengti 8 lizdai, kadangi amerikietiški elektros lizdai taip pat daug mažesni nei vokiški.
Garso pagerėjimas labai priklauso nuo prijungtų komponentų. Pavyzdžiui, „Thivan Labs“ lempinis stiprintuvas dirba subtiliai dar neprijungus „Stromtank S1000“, tačiau vėliau „suskamba“ garsiau ir galingiau. Tai tampa dar akivaizdžiau perėjus į darbą „off line“. Prijungus didelį „Cambridge“ tranzistorinį stiprintuvą, skirtumai itin ryškūs: skamba gerokai garsiau, kai elektra tiekiama iš „Stromtank“, o dar šauniau „Off grid“ režime, ypač kalbant apie garso fokusavimą ir tikslumą. Net nepaprastai sudėtingas „D’Agostino Momentum Phono“ „pripažino“ prietaiso reikšmingą vaidmenį – o tai nuostabu. Kaip visada, liūdna testo dalis yra žingsnis atgal prisijungus prie normalaus maitinimo tinklo: skamba pastebimai pilkiau, vangiau ir kiek ribotai. Netgi jei investicija į tokį prietaisą kaip „Stromtank S 1000“ viršija daugumos „Hi-fi“ entuziastų galimybes, jį naudojant aiškus vienas dalykas – maitinimo tinklo kokybė yra svarbi garsui. Jums neabejotinai reikėtų tuo pasirūpinti.
Daugiau informacijos apie „Stromtank“ produktus:
UAB „Matrix“,
Vytenio g. 10, Vilnius,
tel. +370 698 39001
„Stromtank“ atstovas Baltijos šalyse:
„Referenz Studio“,
Kungu str. 25, Ryga, Latvija,
tel. +371 294 54104, MBL-Audio.lv